Čo rozumieme pod saunovaním?

Saunovanie začína už tým, ako vstúpime do sauny. Po určitom čase v nej sa telo začína potiť. Teplota jadra tela sa môže zvýšiť o 1 až 2 stupne celzia. Je teda nevyhnutné a dôležité sledovať to, ako sa pri tom cítime. Keď nadobudneme pocit prehriatia, je potrebné opustiť saunu. Potom nasleduje ochladenie kúpeľom v studenej vode, prípadne studeným vedrom alebo sprchou a posledný na rade je odpočinok.

Ako často je vhodné sa saunovať?

Doporučuje sa 1 až 2 krát do týždňa. Je to však veľmi individuálne. Platí, že do sauny zásadne nechodíme ihneď po jedle alebo po požití alkoholu. Do sauny ideme minimálne 1 hodinu po športovom výkone. V prípade nadmernej fyzickej záťaže ideme až na druhý deň. Odporúča sa absolvovať 2 až 3, maximálne 4 cykly saunovania. O tom, čo je to saunový cyklus si povieme nižšie v článku. V prípade, ak sa chystáte na masáž, kratší pobyt v saune je veľmi vhodný. Svaly sa viac uvoľnia a budú pripravené na túto masáž.

Čo je 1 saunový cyklus?

Zahŕňa celkovo 3 fázy: prehriatie, ochladenie a odpočinok

Počet saunových cyklov a ich účinok na organizmus:

1 saunový cyklus – pôsobí iritačne, tzv. dráždivo na organizmus. Je vhodný v rámci rozcvičovania sa pred športovým výkonom, ak sa zdržíme len krátko.

2 saunové cykly – majú tonizačný, tzv. povzbudzujúci účinok.

3 saunové cykly – v tomto prípade je to relaxačný, uvoľňujúci účinok. Dosahuje sa telesné a duševné uvoľnenie.

4 saunové cykly – inhibičný, útlmový efekt. Vzniká tu potreba krátkeho spánku. Dochádza ku zníženiu telesnej výkonnosti.

5 saunových cyklov – odporúča sa zvážiť, či daný cyklus absolvovať, lebo pre organizmus môže predstavovať záťaž.

Chcem skúsiť saunu, ako mám začať?

Dôležité: Nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom, či je pre váš zdravotný stav saunovanie vhodné. Musíte si dať predovšetkým pozor, ak vás trápi vysoký krvný tlak, kŕčové žily alebo máte krehké kapiláry.

Po príchode do prevádzky si odložíme všetky osobné veci ako sú telefón, kľúče a doklady do skrinky v priestoroch šatne. Potom sa dôkladne umyjeme mydlom a teplou sprchou, aby sme zo seba zmyli všetky nečistoty a pot. Následne sa uterákom poriadne osušíme. Šľapky si potom odložíme pred dvere sauny na vhodné miesto. Do sauny vchádzame bez plaviek a nahí, zabalení v plachte. Má to význam predovšetkým z hygienických a fyziologických dôvodov.

Aké zásady treba dodržiavať v saune?

V saune je potrebné dať pod každú časť svojho tela plachtu a intímne časti tela si prikryjeme. Je možné si so sebou do sauny vziať čiapku, ktorá chráni vlasy pred veľkým teplom, nie je to však nevyhnutné. Do sauny si môžeme vziať aj vlastnú kefu na kartáčovanie tela. Pokožka sa viac prekrví a otvoria sa kožné póry. Musíme dať však pozor na to, aby sme kvapky potu nefŕkali na ostatných. V niektorých saunách sú k dispozícii aj brezové metličky s lístím. Nimi sa pri saunovaní môžeme šľahať alebo ovievať. Tým sa teplo ešte viac zosilní a človek pri tom aj dýcha éterické látky z lístkov. Počas saunovania môžeme praktizovať aj automasáž, keď si masírujeme časti svojho tela pomôckami, ako sú kartáče, rukavice alebo hubky. Atmosféru v saune môže dotvárať aj tlmené svetlo, prípadne relaxačná hudba, ktorá pôsobí veľmi upokojujúco.

Počas pobytu v saune by sme nemali veľmi rozprávať, lebo to môže rušiť ostatných. Ako vy, tak aj ostatní si prišli do sauny oddýchnuť a nie sú zvedaví na vaše starosti a rozhovory. Ak si to však daná situácia žiada, tak naozaj len veľmi potichu. Do sauny zásadne nechodíme, keď sme chorí alebo cítime, že na nás lezie nejaká choroba. Platí to aj v prípade, ak máme nákazlivé kožné ochorenie.

Čo sa deje pri saunovaní?

Počas pobytu v saune nastáva intenzívnejšie potenie, otvárajú sa kožné póry, vyplavujú sa nečistoty z pokožky. Telo sa zbavuje toxínov, dochádza k jeho prekrveniu a povzbudeniu látkovej výmeny.

Sledujeme svoje vlastné pocity a snažíme sa dosiahnuť pocit prehriatia. Môžeme mať pri tom pocity pálenia nosa, kože a tváre. Potom je ten pravý čas na opustenie sauny. Samozrejme nesmieme zabúdať aj na to, že saunu opúšťame aj v prípade, keby nám prišlo nevoľno.

Ako postupujeme po opustení sauny?

Prvotné ochladenie formou vzduchu nastáva už keď vyjdeme zo sauny. Potom sa osprchujeme studenou sprchou, aby sme sa tak zbavili potu a nečistôt, ktoré sa vyplavili na pokožke. Tým, že je táto voda studená, uzavrú sa póry a zabráni sa tak vniknutiu ďalších a nových nečistôt. Pri sprchovaní začíname nohami, t.j. od chodidiel smerom k pásu. Potom nasledujú ruky, t.j. od prstov až k ramenám. Ďalší na rade je trup a chrbát. Hlavu si nesprchujeme. Keď budete cítiť chlad, tak sprchovanie ukončite.

Fáza ochladenia ďalej pokračuje v ochladzovacom bazéne alebo kadi, do ktorej celý vlezieme. Hlavu sa snažíme neponárať. Niekedy sa môžeme schladiť aj poliatím sa vedrom, v ktoré je naplnené studenou vodou. Tu však môže hroziť to, že si schladíte aj hlavu. V prípade ak nemáte radi takýto spôsob ochladenia, môžete použiť studenú sprchu. Vo wellness býva k dispozícii viac režimov sprchy, ktoré si môžete navoliť tlačidlami. Občas je možné v zime využiť na ochladenie sneh, do ktorého si môžeme aj ľahnúť, prípadne sa potierať ľadovou drťou.

Čo robiť po ochladení?

Nasleduje fáza odpočívania v priestore na to určenom. Zavedie nás doň príjemná relaxačná hudba a ďalším spoznávacím znakom je menej výrazné svetlo a ležadlá. Vyhrievanú miestnosť nazývame „tepidárium“. Využíva sa tu suché sálavé teplo. Vyhrievané ležadlá sú pod určitým sklonom. Ich súčasťou môžu byť deky, ktorými sa prikryjeme, aby sme tak vytvorili príjemné teplo. Prípadne je vhodné zabaliť sa do župana. Počas tohto oddychu môžeme doplniť tekutiny čistou vlažnou vodou alebo ovocnými šťavami.

Tým sme ukončili jeden saunový cyklus.

Oddýchnutí môžeme celý cyklus saunovania zopakovať. Ideálne vtedy, keď začíname pociťovať nastupujúci chlad.

Odporúča sa absolvovať zo začiatku 2 až 3 cykly. Celé saunovanie môže trvať kľudne od jednej do dvoch hodín. So saunovaním počítajte vtedy, keď máte viac času. Nie je dobré sa ponáhľať a to platí aj v tomto prípade.

Úplne na záver sa odporúča osprchovať sa s následným oddychom v odpočinkovom priestore. Vhodná je aj aplikácia telového mlieka na vysušenú pokožku v dôsledku saunovania.

Zdieľať tento obsah