V tomto článku sa vám budem snažiť priblížiť to, čo predstavuje tak dobre známy a rozšírený problém, a síce bolesť chrbta. Asi každý z nás už niekedy pocítil nepríjemnú a pichľavú bolesť v oblasti chrbta. Doba sa začala zrýchľovať a žiada od nás, aby sme boli čím viac aktívnejší a pohyblivejší. Ak nepociťujeme žiadnu bolesť, všetko je v poriadku. Čo ale robiť, keď dá o sebe bolesť vedieť? V prvom rade musíme jej venovať našu pozornosť. Čím skôr to urobíme, tým pre nás lepšie. Preto je nesmierne dôležité, aby sme sa takýmto bolestiam chrbta vyhýbali a predchádzali im.

Príčiny bolesti chrbta?

Na bolesť chrbta má vplyv viacero faktorov, ako napríklad spôsob chôdze, ktorý používame, typ sedenia doma i v práci, naše zamestnanie a takisto aj menej obľúbený stres. Často sa len zmierňuje bolesť chrbta rôznymi prípravkami, ale nerieši sa skutočná príčina tejto bolesti.

Ďalej sem patrí aj nesprávne držanie tela, nedostatok pohybu a cvičenia, ale takisto aj nadváha. Bolesťou chrbta sa môžu hlásiť o slovo aj ochorenia močových ciest alebo obličiek. Ďalej sem môžeme zaradiť aj nadmernú záťaž väzív a svalov, keď dochádza k ich presileniu. Takisto pri osteoporóze, keď dôjde k oslabeniu stavcov a následne k ich lámavosti a drveniu.

Správna prevencia

Ak túžime po zdravom chrbte, mali by sme zaradiť do nášho denného plánu viac pohybu. Patrí sem samozrejme aktivita, akou je napríklad prechádzka. Odporúča sa vypestovať si návyk na aktivitu, ktorou je cvičenie. Tým, že zvýšime pohyb, udržujeme svoj chrbát v silnom a pružnom stave. Avšak nezabúdajme na to, že je potrebné zvoliť také cviky, pri ktorých nepociťujeme bolesť. Bolesť je signálom, ktorý si vždy treba všímať a venovať mu zvýšenú pozornosť. V opačnom prípade by tak mohlo dôjsť k zraneniu alebo natrhnutiu šliach a väzív.

Pár rád, ako sa vyhnúť bolestiam chrbta

  • Cvičte aspoň niekoľko minút denne. Posilníte tak brušné a chrbtové svaly. Zlepší sa pružnosť a pohyblivosť vášho tela.
  • Pri sedení sa snažte mať vystretý chrbát.
  • Krížová oblasť by nemala byť vystavená chladu a vetru, preto dbajte o to, aby ste nemali odhalené kríže.
  • Zaobstarajte si pohodlné topánky. Ženy by mali mať primeranú veľkosť podpätku pre zachovanie správneho držania tela, ktoré je veľmi dôležité pre vaše zdravie. Odporúčajú sa ortopedické vložky do topánok.
  • Matrac, na ktorom spíte, by nemal byť príliš tvrdý, ale hlavne dostatočne pevný.

Dokáže mi masáž pomôcť?

Samozrejme, práve bolesť chrbta býva najčastejšou indikáciou, kedy sa odporúča zaradiť do liečby práve masáž. Je potrebné poradiť sa o tom vopred so svojím lekárom. Rozmasírujú sa problémové oblasti, uvoľnia sa stuhnuté miesta a odstránia sa tak problémy, ktoré spôsobujú bolesť. Takmer okamžite po masáži môžete pocítiť úľavu, zmiernenie bolesti a lepšiu pružnosť chrbta. Masáž je výborný typ prevencie, keď sa chcete vyvarovať bolestiam spojených s chrbtom, ktoré by sa mohli neskôr objaviť.

Dobrá rada

Ak máte sklon k bolestiam chrbta, skúste sa viac zamerať na precvičovanie a spevnenie brušných svalov. Zabezpečujú aj ochranu chrbta pred jeho poranením.

Aká masáž by bola teda vhodná?

https://www.dotykslnka.sk/portfolio/klasicka-masaz/

ak sa objavujú aj bolesti krku

https://www.dotykslnka.sk/portfolio/antistresova-masaz-v-sede/

vhodná je aj niektorá z týchto terapií

https://www.dotykslnka.sk/portfolio/aurikuloterapia/

https://www.dotykslnka.sk/portfolio/su-jok/

takisto aj reflexné masáže ruky alebo chodidla

https://www.dotykslnka.sk/portfolio/reflexologia-ruky/

https://www.dotykslnka.sk/portfolio/reflexologia-chodidla-1-pohybovy_system/

Zdieľať tento obsah