V tomto článku si predstavíme viaceré najznámejšie typy sáun. Uvedieme si teplotu a vlhkosť vzduchu, ktorá sa v nich používa. Ďalej si vypíšeme charakteristické vlastnosti týchto sáun a spomenieme si aj ich efekt, ktorý vám môžu tieto sauny poskytnúť.

Niektoré typy sáun ste už určite v živote vyskúšali alebo aspoň o nich počuli. A keď ani jedno z toho, možno po prečítaní tohto článku vás nejaká z nich osloví natoľko, že ju budete chcieť ísť aj hneď vyskúšať:)

Najznámejšie typy sáun u nás a vo svete:

Švédska sauna

teplota: 100 až 110 °C

vlhkosť: takmer žiadna, pod 10 %

odporúčaný čas: 5 až 8 minút

Označuje sa aj ako suchá sauna. Pobyt v nej sa odporúča len pár minút, pretože teplota je veľmi vysoká. Ak so saunovaním ešte len začínate, odporúča sa v nej len veľmi krátky pobyt. Organizmus sa tu začína rýchlo prehrievať. V saune sa používajú kachle s kameňmi, na ktoré sa však neprilieva voda. Dnes sa už s touto saunou až tak často nestretneme, lebo zaťažuje organizmus viac ako ostatné typy sáun. Typickým znakom je to, že sa vám v nej oveľa ťažšie dýcha a pociťujete pálenie v nose. Po prehriatí v saune nasleduje fáza ochladenia.

Efekt švédskej sauny: Dochádza k zvýšeniu tepu a funkcie metabolizmu. Ak je používaná rozumne, tak krátky pobyt v nej dokáže nahradiť ľahšiu formu cvičenia. Tepelným efektom dochádza k poteniu a z tela sa odplavujú toxíny a škodlivé látky.

Fínska sauna

teplota: 75 až 80 °C

vlhkosť: 20 až 40 %

odporúčaný čas: 5 až 15 minút

Predstavuje najčastejší a najstarší typ sauny. V tejto saune nájdete aj vedro s vodou a naberačkou, ktorou sa polievajú rozžeravené kamene. Kamene sa polievajú vtedy, keď výrazne klesne vlhkosť vzduchu v saune. Niektoré sauny majú toto zalievanie zvládnuté automaticky, teda bez nutnosti to robiť manuálne. Môžete sa tak sústrediť len na relaxovanie. Po procedúre saunovania nasleduje fáza ochladenia.

Efekty fínskej sauny: Zvýšená teplota v saune stimuluje proces potenia v organizme. Z tela sa tak odplavujú a vylučujú toxické látky.

Bio sauna

teplota: 40 až 60 °C
vlhkosť: 40 až 50 %

odporúčaný čas: maximálne 15 minút

Je založená na tom, že sa v nej používa výhrevné teleso s prírodnými kameňmi, na ktorom sa nachádza parný generátor. V tejto saune môžete pobudnúť výrazne dlhší čas ako v dvoch predošlých saunách, pretože teplota v nej je nižšia. Môže hrať v nej aj relaxačná hudba a atmosféru dotvára aj pekné osvetlenie. Tento typ sauny so sebou prináša očistný a stimulačný účinok.

Efekt bio sauny: Je prakticky rovnaký ako u fínskej sauny. Výborné účinky na pleť. Okrem toho sa tiež u nej vylučujú aj rôzne nečistoty a toxíny, ktoré sú na pokožke. Pokožka sa tak razom stáva čistá, hladká a jemná. Zlepšuje sa aj jej okysličovanie.

Infra sauna

teplota: 40 až 55 °C

vlhkosť: 30 až 50 %

odporúčaný čas: približne 30 minút

Často sa s ňou môžeme stretnúť aj vo forme infrakabíny. Hlavný rozdiel oproti bežným fínskym saunám je v tom, akým spôsobom je vytvárané teplo. Tu sa totiž nevyžaduje najskôr ohriať okolitý vzduch ako napríklad vo fínskej saune. O všetko sa v tomto prípade postará infračervené svetlo. Jeho vlnová dĺžka je cca 10 μm. Lúče zohrievajú pokožku a potom sa teplo šíri po celom tele. Po tejto saune sa nevykonáva procedúra ochladenia.

Efekt infra sauny: Najmä na zmiernenie bolestí svalov a kĺbov, takisto je vhodná aj pri kožných problémoch.

Soľná sauna

teplota: 26 až 40 °C

vlhkosť: 60 %

odporúčaný čas: maximálne 20 minút

Klíma v tejto saune je veľmi podobná tej v prímorských oblastiach. Používajú sa tu morské extrakty.

Efekt soľnej sauny: Výborná pri kožných problémoch a dýchacích ťažkostiach. Okrem toho má detoxikačný účinok a dochádza v nej k silnej regenerácii a uvoľneniu.

Parná sauna

teplota: 45 až 49 °C

vlhkosť: 100 %

odporúčaný čas: 15 až 20 minút

Teplota v parnej saune je opäť nižšia v porovnaní s fínskou saunou. To znamená, že telo sa nezahrieva tak rýchlo a intenzívne. Na pokožke sa tu kondenzujú kvapky vody. Sauna je obložená keramickými kachličkami. Pre dosiahnutie požadovaného efektu je potrebné odpočinúť si v priestoroch ne ležadlách, ktoré sú na to určené mimo sauny.

Efekt parnej sauny: Relaxačný účinok. Parná sauna pomáha aj proti svalovému napätiu. Je možné liečiť rôzne ochorenia dýchacích ciest. Výborná pri astme, reumatických ťažkostiach a posilňovaní imunitného systému.

Bylinková sauna

teplota: 40 až 55 °C

vlhkosť: 45 až 50 %

odporúčaný čas: 15 až 40 minút

Ide o parnú saunu, ktorá je doplnená o esenciálne oleje s prírodnými aromatickými látkami. Najčastejšie vône, ktoré sa používajú, sú mäta, eukalyptus, rozmarín a podobne. Ihneď po vstupe do bylinkovej sauny môžete pocítiť zmenu v spôsobe dýchania, na ktorý ste bežne zvyknutí. Deje sa tak v dôsledku vodnej pary a bylinkovej esencie. Pomerne v krátkom čase si však na túto zmenu zvyknete.

Efekt bylinkovej sauny: Pomáha pri únave, respiračných problémoch, bolestiach hlavy a chrípke. Zvyšuje lepšiu starostlivosť o pokožku a vlasy. Inhalovaním vzduchu, ktorý je v tejto saune, dochádza k uvoľneniu dýchacích ciest a celého vášho organizmu.

Pri saunách platí jedno pravidlo,že pre sauny s vyššou teplotou je typická nižšia vlhkosť vzduchu. Pri saunách, ktoré majú nižšiu teplotu, je zase typická vyššia vlhkosť vzduchu. V dnešných časoch sa práve kombinácia vyššej vlhkosti a nižšej teploty uprednostňuje viac.

Zdieľať tento obsah